friends in sport bras sitting after workout


Zdravý životný štýl. Čo to v skutočnosti je? Je to nefajčenie, odmietanie alkoholických nápojov či pravidelné cvičenie? Možno, no možno ešte omnoho viac. Za poriadnym zdravým životným štýlom sa skrývajú nielen každodenné návyky, ale aj pevná vôľa, odhodlanie a presvedčenie, že to, ako žijete, je správne, vhodné a prospešné. Žiť zdravo je však aj pomerne náročné, chce to sebazaprenie a veľkú odvahu povedať nie. Na ktorú stranu rieky životného štýlu patríte vy?

Nie od zajtra, ale hneď

Ak patríte k ľuďom, ktorým zdravý životný štýl veľmi veľa nehovorí, no napriek tomu by ste chceli pre seba a svoj organizmus niečo urobiť, potom máte šancu. Pozitívnym krokom je fakt, že priznáte, že niečo nie je v poriadku a ste ochotní s tým niečo robiť. Neodkladajte preto začiatok lepšieho života, fyzického zdravia a krajšieho tela na inokedy, nenechávajte si štart na začiatok týždňa ani na zajtra. Jednoducho si povedzte dosť, stačilo a začnite so zdravým životným štýlom ihneď https://sk.wikipedia.org/wiki/Obezita.

Taktiež sa už od začiatku zbavte všetkých výhovoriek. Zabudnite na slová nechcem, nemôžem, neviem a vymeňte ich za dúfam, verím, túžim, môžem, chcem a budem. Ak budete veriť a dúfať, že sa vám podarí zmeniť si celý životný štýl, tak sa vám to podarí. Ak sa však budete stále utápať v beznádeji a strachu, že sa vám niečo nemusí podariť alebo zlyháte, potom ste na zlej ceste. Ak zhrešíte, máte ďalšiu možnosť začať odznova. Pokusov máte mnoho, vôľu však len jednu.

Vo dvojici sa lepšie kráča

Základnou zmenou v životnom štýle musí byť predovšetkým životospráva. Ak nezmeníte jedálniček, potom váš životný štýl určite nebude zdravý. Musíte svojmu zdraviu podriadiť naozaj všetko. Obmedzte jedenie pred spaním, doprajte si aj päť jedál denne, no v menších porciách, obchádzajte rýchle občerstvenia. Najlepšie by bolo, keby ste si varili sami. Budete vedieť, čo do jedla dávate a môžete si variť tak zdravo, ako sa vám zachce. Výhodou je, že si môžete navariť aj na dva dni.

Pripravte sa však, že zdravý životný štýl nie je ľahký. Na jednej strane sa budete musieť poriadne zaprieť, na druhej strane budete musieť čo to investovať do zdravšej stravy. Avšak, zdravie by vám malo byť prvoradé a ak miniete na nákupe o pár eur viac, spravíte pre seba správnu vec. Ak sa budete snažiť viesť zdravý životný štýl spolu s partnerom alebo k nemu privediete aj celú rodinu, pôjde sa vám určite ľahšie. Môžete si napríklad spolu vyvárať chutné, no zdravé dobroty, podporovať sa a chváliť, ak sa niekomu podarí navyše aj zhodiť pár kilogramov.

Zdravý životný štýl však ide ruka s rukou aj s pohybom. Ak budete nečinne doma sedieť a čakať, že vaše telo bude svieže, zdravé a mladé, ste na omyle. Nájdite si spoločne s priateľmi alebo rodinou záujmy, ktoré vás budú baviť a spotíte sa pri nich. Beh vo dvojici, volejbal, tenis alebo plávanie. Máte na výber z toľkých aktivít, že nakoniec si nebudete vedieť nájsť chvíľu voľného času.

Ak chcete viesť zdravý životný štýl, potom, ako už bolo v úvode spomínané, vyvarujte sa popíjaniu alkoholických nápojov a fajčeniu. Jeden pohár červeného k jedlu je povolený. Vypite denne mnoho litrov vody a obľúbte si aj zelené či biele čaje. Tie obsahujú množstvo živín a dodávajú telu aj potrebnú energiu. Nezabudnite, že životný štýl je dlhodobý, preto ho neohraničujte, ale dodržujte stále a poctivo.

Rate this post