active woman tying up her laces


Prečo tumescenčná technika?

Tumescenčná liposukcia je jednoduchá a rýchla operácia, pri ktorej pacient necíti takmer žiadnu bolesť. Prístroj presne kontroluje nielen množstvo vstrekovaného roztoku, ale aj množstvo odsatého tuku s presnosťou na milimetre, a teda registruje nielen to, čo vidí chirurg vo fľaši. Zároveň svojím vibračným pohybom zabezpečí lepšie prenikanie roztoku do tkaniva, zvyšuje tým jeho účinok, plus kontroluje aj odpor kanyly pri odsávaní, takže nedovolí poškodiť cievy, nervy a iné štruktúry. Pre vás to znamená menej bolestí a omnoho rýchlejšie hojenie ako pri klasických metódach. Najvhodnejšími kandidátmi, pre ktorých je tumescenčná liposukcia najvhodnejšia sú zdraví ľudia vo veku od 18 do 55 rokov, ktorí sa neliečia na žiadnu závažnú chorobu a ich nadváha je približne 5-15 kg. Veľmi dobré estetické výsledky však možno dosiahnuť aj vo vekových kategóriách od 16 do 75 rokov. Naopak, liposukcia nie je vhodná pre osoby, ktoré užívajú určité lieky, sú celkovo obézne alebo očakávajú, že liposukcia vyrieši ich partnerské či profesijné problémy. Existujú určité zdravotné a iné zábrany, kedy sa liposukcia nedoporučuje https://sk.wikipedia.org/wiki/Karnit%C3%ADn. Sú to akútne a chronické ochorenia kože, hnisavé rany, čerstvé úrazy, rany a odreniny, jazvy, čerstvé pooperačné stavy, stavy so zvýšenou telesnou teplotou, čerstvé vírusové ochorenia, chrípka, angína a iné, ako napríklad aj čerstvé spálenie pokožky pri nadmernom opaľovaní.

Dôležité informácie po zákroku tumescentnej liposukcie

Elastická bielizeň

Ihneď po liposukcii vám oblečú elastickú kompresívnu bielizeň, šitú na mieru, ktorá svojím tlakom a pružnosťou, urýchli drenáž tumescentnej tekutiny z podkožia. Pamätajte si, že túto bielizeň si nesmiete vyzliecť 24 hodín od skončenia liposukcie, potom je možné krátko sa osprchovať, bielizeň vyprať a opäť si ju obliecť. Kompresívnu bielizeň vám odporúčame nosiť 24 hodín denne počas najmenej 14 dní, klientom nad 45 rokov až 3 týždne. Pri prvom vyzliekaní bielizne seďte alebo ležte. Pokiaľ sa operovaná oblasť hojí ideálne, je možné po jednom týždni nosiť bielizeň už iba 8 až 10 hodín denne, a to najmä počas dňa pri vykonávaní bežných denných aktivít, na noc možno bielizeň odložiť.

Denné aktivity

Bezprostredne po vykonanom zákroku po návrate domov je vhodné zobrať prvú dávku liekov proti bolesti a ostať v pokoji na lôžku, po niekoľkých hodinách je možná aj kratšia prechádzka. Prvý deň po liposukcii je možné vykonávať bežné denné aktivity, ako napr. dlhšiu chôdzu, riadenie auta a pod. Na 3. až 4. deň po liposukcii možno už zaťažiť prakticky bez obmedzenia organizmus normálnou každodennou činnosťou. Väčšiu telesnú záťaž, ako je jogging, šport a cvičenie v posilňovni, aerobik atď. je najlepšie začať až 2 – 3 týždne po zákroku, pričom denné dávky cvičení odporúčame postupne zvyšovať. Úmerne k rozsahu operačného výkonu je predpokladaný návrat do práce 1. až 3. deň po zákroku.

Starostlivosť o kožu a kožné ranky

Prvých 24 – 48 hodín a v niektorých prípadoch až celý týždeň dochádza k vytekaniu čírej, prípadne ružovej tekutiny z malých kožných raniek, ktorými bol tuk kanylami odsávaný (ide spočiatku z veľkej časti o tumescenčnú tekutinu). I keď časť tekutiny bola už odsatá v priebehu výkonu a časť sa vstrebala do krvného riečišťa, dá sa povedať, že čím viac tekutiny vytečie, tým je hojenie priaznivejšie a tvorba modrín menšia. Neodporúča sa ranku nepriedušne prelepiť náplasťou ani rýchloobväzom, lebo tieto prostriedky bránia odtoku tumescenčnej tekutiny a hojenie sa tým negatívne ovplyvní.

Pooperačná bolesť

Mierna bolesť sa začne po zákroku objavovať asi 4 – 5 hodín po jeho ukončení, maximum dosahuje 24 hodín po zákroku a potom rýchle mizne sk.wikipedia.org. Bolesť je však vnímaná úplne individuálne a závisí od stupňa bolesti, ktorý je u každého pacienta rôzny, ďalej od aktuálneho emočného stavu a pod. A preto niektorí klienti nemajú bolesti vôbec a iní sa sťažujú na stredne silné bolesti až počas jedného týždňa po zákroku. Z analgetík odporúčame po zákroku paracetamol (Paralen) 1g, t. j. 2 tbl po 500 mg 4 x denne po 6 hodinách, alebo nimesulidum (Aulin) 500 mg 2 x denne v kombinácii s dihydrocodeinom (DHC continus) 30 až 60 mg po 12 hodinách.

Tvorba modrín

Po tumescenčnej liposukcii sa môžu úplne individuálne tvoriť pooperačné podkožné hematómy, takzvané podliatiny, ktoré sa vstrebú do 2 – 3 týždňov. Opuchy sa stratia postupne do 2 – 3 mesiacov. Po liposukcii brucha sa môžu objaviť podliatiny okolo pupka, ktoré prípadne “stečú” do oblasti prirodzenia. U žien, ktoré prekonali gynekologickú operáciu alebo cisársky rez, sa môžu podliatiny objaviť nad jazvou po zákroku. Na bokoch je tvorba modrín úplne minimálna, na vonkajších stehnách je výskyt modrín častejší a postihuje spravidla celú oblasť. Podliatiny sa tiež zvyknú tvoriť v oblasti kolien a členkov, ktoré možno ošetriť heparínovým gélom v spreji ViaTromb alebo krémami kombinujúcimi heparín s protizápalovou zložkou.

Medikácia

Približne týždeň neužívajte lieky obsahujúce ibuprofén (napr. Brufen, Ibalgin, Nurofen), kyselinu acetylsalicylovú (Aspirin) a ginko vrátane ich kombinácií s inými látkami. Mohlo by prísť ku krvácaniu a zvýšenej tvorbe modrín.

Kúpanie

Odporúčame sa týždeň po zákroku iba sprchovať, kúpanie vo vani je vhodné až po zahojení kožných raniek. Po sprchovaní, keď sú kožné ranky ešte vlhké, ich odporúčame jemne osušiť a potom aplikovať antibiotický zásyp alebo sprej. Neodporúčame kúpanie v bazéne, jacuzzi ani v mori, až kým nie sú ranky úplne zahojené a uzavreté.

Rate this post