fit woman balancing her body


Diéta a úprava stravy

Po zákroku nezabúdajte na pravidelný pitný režim! Pite dostatočné množstvo vody, ovocných džúsov alebo iónových nápojov, najmä v prípade, že z raniek ešte vyteká tekutina. V žiadnom prípade nepožívajte alkoholické nápoje a nefajčite! Môžete tak učiniť až také 2 až 3 dni po zákroku. Takisto obmedzte solenie a celkovo slané jedlá (údeniny, tvrdé syry, sušienky, čipsy, čínske jedlá, instantné pokrmy a pod.), znížite tak tvorbu opuchov.

Hojenie

Asi 2 týždne po zákroku môže prísť k zatuhnutiu v miestach, kde bolo tukové tkanivo odsaté, a môžu sa vytvoriť drobné “hrčky”, ktoré predstavujú ďalšiu fázu hojenia. Telo si totiž fixuje uvoľnenú pokožku. Do oblastí, odkiaľ bolo odsaté tukové tkanivo, vrastá väzivové tkanivo, ktoré sa začne vstrebávať po niekoľkých týždňoch, prípadne mesiacoch, keď je hojenie už takmer ukončené. V tejto fáze sa odporúča na oblasť, kde bola vykonaná liposukcia, prikladať vlažné obklady asi na 20 minút denne a kožu so stvrdnutým podkožím primerane silným tlakom masírovať valcovaním 10 minút viackrát denne. Ďalšou alternatívou sú špeciálne lymfatické masáže, cielené na ošetrenú oblasť, ktoré pomôžu urýchliť hojenie a vstrebávanie hrčiek, alebo ultrazvukové ošetrenie liposukciou ošetrenej oblasti.

Možné komplikácie

Po tumescenčnej liposukcii sa môžu objaviť kožné nepravidelnosti, opuchy, zatuhnutia a “hrčky”, ktoré sa vo väčšine prípadov časom vstrebú, veľakrát vďaka pravidelným masážam. Ak však zostanú dlhšie, je nutné rozlíšiť, či sú spôsobené miestnym nahromadením neúplne odstráneného tukového tkaniva alebo či ide o zjazvenie. Táto oblasť je potom po dohode s lekárom predmetom korekcie, ktorá sa na našom pracovisku vykonáva v oprávnených prípadoch úplne zdarma. Infekčné komplikácie sa objavujú po liposukcii veľmi ojedinele. V prípade, že sa objavia, je nutná celková liečba antibiotikami, prípadne chirurgická drenáž či punkcia postihnutej oblasti. Vznik serómu, čo je nahromadenie tekutiny v určitej drobnej oblasti, je zriedkavý, ale ak k nemu príde, vyžaduje punkciu s odsatím prebytočnej tkanivovej tekutiny, vzniknutej najskôr na základe vstrebávajúcej sa a hojacej sa podliatiny. Vznik serómu patrí medzi ojedinelé prípady. Jazvičky sú takisto málo pravdepodobné nakoľko ranky sú veľmi malých rozmerov. Môžu sa však niekedy spigmentovať, neodporúča sa bezprostredne po zákroku vystavovať ich slnečnému žiareniu alebo soláriu. Prvých 24 – 48 hodín po zákroku sa môže objaviť stav závratov, najmä pri zmene polohy tela (pri rýchlom vstávaní z postele či pri prvom odložení kompresívnej bielizne).

Kontroly

Kontroly u lekára sú po liposukcii vhodné od 48 hodín do dvoch týždňov po zákroku, potom o 1 až 3 mesiace a o pol roka ďalšie. Pri celkovej anestézii pacient spí v priebehu celého zákroku a celková bolesť je eliminovaná. Potlačenie bolesti je obmedzené len na dobu zákroku, po operácii je potrebné podať analgetiká. Voľba analgetika závisí na rozsahu liposukcie. Je potrebné vynechať jedlo, pitie a fajčenie po dobu asi 6 h o d í n pred celkovou anestéziou. Je potrebné upozorniť, že celková anestézia je určitým zásahom do organizmu a má určité riziká. Pri liposukcii v celkovej anestézii sa v súčasnej dobe používa super wet alebo wet technika a roztok väčšinou neobsahuje anestetiká.

Rate this post